Elektronická evidence tržeb (EET)

Elektronická evidence tržeb (EET). Koho se EET týká? Jaké registrační pokladny? Autentizační údaje.

Co je elektronická evidence tržeb?
Elektronická evidence tržeb (zkratka EET) je online registrace tržeb fyzických a právnických osob, kteří podnikají na základě živnostenského oprávnění. Je to způsob evidence tržeb, kdy jsou data o každé transakci posílány na státní správu.

Koho se EET týká?
Od 1. prosince 2016 musí EET vykonávat podnikatelé a firmy, které podnikají v oborech ubytování, stravování a pohostinství (restaurace, bary, jídelny…). Od 1. března 2017 musí EET vykonávat podnikatelé a firmy, které podnikají ve velkoobchodu a malobchodu. Od 1. května 2020 – ostatní činnosti, například svobodná povolání, doprava, zemědělství, řemesla a výrobní činnosti.

Získání autentizačních údajů
Předtím, než přijme podnikatel první evidovanou tržbu, musí se přihlásit do webové aplikace Elektronická evidence tržeb na webových stránkách Daňového portálu. Přihlašovací údaje (jméno a heslo), které slouží k přihlášení, získáte elektronicky na Daňovém portálu zde (nová stránka). Údaje vám budou zaslány do datové schránky. Nebo můžete navštívit finanční úřad, pod který spadáte. Autentizační údaje získáte okamžitě v zapečetěné obálce.

Jaké registrační pokladny vyhovují pro provoz EET?
Pokladna musí mít pripojení k internetu (LAN, wi-fi). Výrobce zařízení musí mít své výrobky připravený na EET. Zařízení musí být schopné on-line komunikovat s finanční správou, musí uzavírat účtenky a ukládat off-line účtenky do paměti (v případě výpadku spojení).

Varianty a způsoby řešení pokladních míst
1/ Smart phone a bezdrátová tiskárna (levné řešení vhodné pro menší provozy).
2/ Tablet a bezdrátová tiskárna (levné řešení vhodné pro menší provozy).
3/ Kompaktní přenosná zařízení bez cloudových služeb (velikost větší kalkulačky, profesionální řešení do malých provozů).
4/ Kompaktní přenosná zařízení s cloudovými službami (velikost větší kalkulačky, vhodné pro obchodníky bez stálé provozovny).
5/ All-in-one kompaktní zařízení (vhodné pro malé a střední provozovny, které vydávají stovky a ž tisíce účetenek denně).
6/ PC pokladny (vhodné pro střední a velké provozovny).
7/ Jednoúčelové pokladny (systém je konfigurován na míru pro každou provozovnu).

Přejít na EET
Toto není oficiální stránka MFČR.